top of page
_1198x694_kino_skola-04_edited.jpg

Film 

School #1 

11.2020-03.2021

Online and BAL

Baltic Analog Lab atklāj savu pirmo piecu mēnešu kursu analogā kino apgūšanā, kura uzsvars ir uz jaunu, eksperimentālu īsflimu radīšanu.

Eksperimentālais kino ir Latvijā maz pazīstams kino žanrs, taču ar Baltic Analog Lab ienākšanu Latvijas kino scēnā tas piesaka sevi kā vienlīdz būtisks spēlētājs blakus citiem Latvijā biežāk sastopamiem kino žanriem, ko biedrība ir pierādījusi vedot uz Latviju vairākus starptautiskus filmdarus. Pēdējo gadu laikā šeit viesojušies filmdari no dažādām pasaules valstīm, rādot savas filmas un pasniedzot radošās darbnīcas BAL telpās, kā arī piedaloties BAL organizētajā Eksperimentālā kino festivālā “Process”.

 

Latviešu kino režisors Jānis Putniņš eksperimentālo kino sauc par personīgo kino, “jo, to veidojot, autors ieskatās sevī un mēģina strādāt ar paņēmieniem, kas vairāk atbilst cilvēka psihes darbībai, tam, kas notiek prātā. (..) Atšķirībā no kinoindustrijas ietvaros veidotajām filmām, kas parasti sevī ietver darba dalīšanu milzīgās uzņemšanas grupās, personīgā kino veidošana ir pilnīgi citādāka, šādu kino var veidot viens pats cilvēks. Protams, ja ir nepieciešams izmantot aktierus vai vajadzīga pieeja komplicētām lokācijām, tad ir nepieciešama citu cilvēku palīdzība, bet galvenais, ka te tiek iedzīvināts filmdara personīgais skatījums uz pasauli.”

 

Nepilnu piecu gadu laikā Latvijā ir tapušas vairākas eksperimentālas īsfilmas analogā formātā, kas apceļojušas tādus starptautiskus šim žanram veltītus festivālus kā  Starptautiskais Oberhauzenes īsfilmu festivāls (DE), Maskavas Starptautiskais eksperimentālā kino festivāls (RU), Karlovas Starptautiskais kino festivāls (CZ) , AVANT (SE), Luminous Void (IE), Istanbul Experimental (TR), Analogica (IT) u.c.

 

Piecu mēnešu kurss sniegs iespēju gan apgūt dažādas analogā kino veidošanas tehnikas četrās meistarklasēs pieredzējušu pasniedzēju vadībā, gan piedalīties izglītojošās lekcijās par eksperimentālo kino, kā arī ik mēnesi tiešsaistē un klātienē tikties ar dažādiem ievērojamiem filmdariem kā vietējā, tā starptautiskā mērogā - Juri Poškus (LV), Signi Birkovu (LV), Dāvi Sīmani (LV), Jāni Putniņu (LV), Rouzbeh Rashidi (IE), Jeff Zorilla (AR),  Alexandre Larose (CA), Dagie Brundert (DE),Richard Tuohy and Dianna Barrie (AU), Duo Strangeloscope (BR), Karel Doing (UK), Daïchi Saïto (JP/CA) u.c.

Skolas galvenais mērķis ir dot iespēju  piecpadsmit autoriem radīt pašiem savas īsfilmas, kuru radīšanas procesā palīdzēs mentori, lektori un pasniedzēji: plašu atzinību guvušās Īrijas producēšanas kompānijas “Experimental Film Society” vadītājs Ruzbehs Rašidi (Rouzbeh Rashidi), ilggadējais BAL partneris Vitauts Jozens (Vytautas Juozenas) no Sponge Studio Lietuvā, BAL vadītāja Ieva Balode un LKA Nacionālās Filmu skolas Jānis Putniņš, kino režisors Dāvis Sīmanis un citi.

 

Skolai pieteikties var jebkurš interesents no 20 gadu vecuma.

Pieteikšanās līdz 31.oktobrim,2020

 

Dalības maksa: 80 EUR mēnesī (vai 400 EUR par visu kursu)

 

Pieteikšanās notiek aizpildot pieteikuma formu

 

Skola notiek sadarbībā ar BBrental Latvia

 

Finansē Valsts Kultūrkapitāla Fonds

_1200x785_22.jpeg

PROGRAMMA

Lai veiksmīgi nonāktu pie savu eksperimentālo īsfilmu radīšanas, skolas programma sevī ietver gan teorētiskas lekcijas, gan praktiskas meistarklases, gan regulāras tikšanās ar filmdariem no visas pasaules (onlainā un klātienē).

Pieteikšanās 13.-31.oktobris

Skolas sākums: 7.-8. novembrī ar 16mm kino darbnīcu

Skolas nobeigums: 3. aprīlī, 2021 ar publisku kino skati

P
L.M.

LEKTORI UN MENTORI

Ruzbehs Rašidi (Rouzbeh Rashidi, IR/IE) ir Irāniešu izcelsmes filmdaris no Dublinas. Viņš allaž meklējis veidus, kā izvairīties no konvencionālas stāstniecības stereotipiem, tā vietā sakņojot savu filmu stilu poētiskā attēla un skaņas mijiedarbībā ar dziļu iesaisti kino vēsturē. Viņa darbi rādīti festivālos un galerijās visā pasaulē. 2000. gadā Tehrānā Ruzbehs dibināja kolektīvu Experimental Film Society, kas kopš 2004. gada ir bāzēta Dublinā un nodarbojas ar eksperimentālā kino producēšanu un rādīšanu. EFS ir piedalījusies vairāk nekā piecdesmit bezbudžeta vai mikrobudžeta pilnmetrāžas filmu un ap piecsimt īsfilmu radīšanā, kļūstot par pamatu Īrijas eksperimentālā kino jaunajam vilnim. Ruzbehs darbojas kā EFS filmu producents, arhivārs un kurators, veidojot un prezentējot filmu programmas, un ir galvenais redaktors interneta žurnālā EFS Publications.

BAL skolā Ruzbehs dalīsies savā pieredzē vadot Experimental Film Society kompāniju, kā arī strādājot ar eksperimentālo kino vairāk kā 15 gadus. Ruzbehs sniegs mentoršipu eksperimentālo filmu scenāriju un struktūras veidošanā.

_1200x800_ieva.jpeg

Ieva Balode – analogo mediju māksliniece, kas strādā ar analogo kino un fotogrāfiju; biedrības „Baltic Analog Lab”vadītāja, kino festivāla „Process” direktore un filmu programmu kuratore, pasniedzēja. Ar saviem darbiem piedalās starptautiskās mākslas izstādēs un kino festivālos. Jau vairāku gadu garumā Ieva pasniedz radošās darbnīcas Baltic Analog Lab, Rīgas Stradiņu universitātes studentiem, kā arī citviet Latvijā un Eiropā.

BAL skolā Ieva studentus iepazīstinās ar eksperimentālo kino mūsdienās, kā arī sniegs mentoršipu darbā ar kino filmu uzņemšanu un attīstīšanu laboratorijā.

_1200x800_28954287_404337899993693_4940409821973465558_o.jpeg

Jānis Putniņš Latvijā ir jau labi zināms eksperimentālā kino pazinējs un viens no nozīmīgākajiem kino profesionāļiem Latvijā, kurš studējis kino ASV, ir uzņēmis vairākas pilnmetrāžas filmas, ir vairāku publikāciju autors, pasniedzis vairākus kino lektorijos un šobrīd ir LKA Nacionālās filmu skolas direktors.

BAL kino skolā Jānis iepazīstinās ar eksperimentālā kino vēstuli un tā veidošanas struktūru gan teorētiskās, gan prakriskās lekcijās un meistarklasēs.

_1199x798_dāvis.jpeg

Dāvis Sīmanis - starptautiski novērtēts un skatītāju atzīts kino un montāžas režisors, publicists, kopš 2013. gada Latvijas Kultūras akadēmijas Mākslas zinātņu doktors, kino teorijas, montāžas un režijas docents, bijis arī Helsinku Ālto universitātes (Helsinki University of Technology) Dokumentālā kino režijas katedras asociētais profesors. Absolvējis Latvijas Universitāti, iegūstot maģistra grādu vēsturē.

BAL kino skolā Dāvis iepazīstinās studentus ar avangarda kino pirmsākumiem.

_1200x915_rouzbeh.jpeg
_1200x800__mg_0606.jpeg

Radošās darbnīcas

R.D.
T.a.F.
_1128x800_jeff.jpeg

Tikšanās ar filmdariem

Ikmēneša tikšanās tiešsaistē un klātienē ar dažādiem ievērojamiem filmdariem kā vietējā, tā starptautiskā mērogā: 

Juri Poškus (LV), Signi Birkovu (LV), Dāvi Sīmani (LV), 

Jāni Putniņu (LV), Rouzbeh Rashidi (IE), Jeff Zorilla (AR), 

Alexandre Larose (CA), Karel Doing (UK), 

Daïchi Saïto (JP/CA), Dagie Brundert (DE),

Richard Tuohy and Dianna Barrie (AU),

Duo Strangeloscope (BR),  u.c.

bottom of page