Pasākums
7. septembris, 2024, Latvia
Kā (pie)rakstīt gaismu: Baltic Analog Lab kolektīva izstāde
Rīgas Mākslas Telpa
Baltic Analog Lab
Baltic Analog Lab kolektīva izstāde “Kā (pie)rakstīt gaismu”
No šī gada 7. septembra līdz 27. oktobrim izstāžu zāle “Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa” aicina apmeklēt Baltic Analog Lab kolektīva izstādi “Kā (pie)rakstīt gaismu”.
Baltic Analog Lab (BAL) ir mākslinieku kolektīvs no Rīgas. Kopš 2016. gada tajā darbojas filmu veidotāji un fotogrāfi, kurus interesē analogie mediji, galvenokārt koncentrējot uzmanību uz dažādiem eksperimentiem ar filmlentes materialitāti.
Izstādei “Kā (pie)rakstīt gaismu” piemīt performatīva daba. Tās ietvaros BAL kolektīva biedri rīkos dažādas darbnīcas, filmu seansus, projekcijas un performances. Katrs notikums izstādes telpā aiz sevis atstās skatāmu objektu. Izstādes laikā Armands Anže vadīs lielformāta analogā foto darbnīcu. Ieva Balode – bezkameru filmu darbnīcu lieliem un
maziem, tiks rīkoti BAL biedru īsfilmu seansi un vēl daudz kas cits.
Paplašinātā kino performance “Bēgums”, Andris Fedotovs
7. septembrī plkst. 20.00, 35 min
Performance veidota, kombinējot melnbaltās fotogrāfijas un cianotipijas tehnikās veidotu diapozitīvu. Projekcijas uz ekrāna tiek pamīšus modulētas ar stroboskopiem apvienojumā ar sinhronizētu skaņu noformējumu. Bēgums ir stāvoklis starp diviem paisumiem.
Paplašinātā kino performance “3MM”
7. septembrī plkst. 22.00, 25 min
Izrādi veido trīs māsas, kuras piedzīvo mēnessērdzību. Iedvesmojoties no šīs neparastās pieredzes, izrāde ievelk mūs sapņu un zemapziņas pasaulē, kur atmiņas, kas dziļi glabātas prāta nostūros, saplūst ar ikdienas tēliem. Piedzīvotais tēlu un simbolu kopums veido savādu, mistisku realitāti, kurā robežas starp pagātni un tagadni izzūd, radot jaunu, nepazīstamu pasauli. Mākslinieki: Sintija Andersone (projekcijas), Dita Andersone (laikmetīgā deja), Laura Andersone (skaņas un digitālās cilpas).
Audiovizuālā performance “Gaismas krāsa”
11. septembrī plkst. 19.00
Kei Sendak and Henrija Laķa slaidu projekcijas. Dal Giardino Nero un Leo Novus dzīvā mūzika.
Performance radīs laikmetīgu skaņu ainavu kurā skaņu kultūrvēsturiskais mantojums savijās ar laikmetīgās mūzikas eksperimentiem. Skaņu performanci papildinās paplašinātā kino analogās slaidu projekcijas gleznojot gaismu un pētot gaismas krāsu un tās ātrumu. Audiovizuālais eksperimentālais naratīvs un četru mākslinieku kopdarbs aicina skatītāju
iegrimt skaņu dzelmēs un atklāt jaunas esamības formas un (pie)redzes laukus.
Slapjo plašu portretu darbnīca ar lielformāta kamerām, vada Armands Anže
18. septembrī plkst. 15.00 - 20:00
Izstāžu zāle kļūs par laboratoriju – darbnīcas dalībniekiem būs iespēja uzņemt portretus ar lielformāta kamerām un turpat tās attīstīt slapjo stikla plašu tehnikā. Attīstīšanas process būs redzams, jo izstāžu zāle būs apgaismota ar sarkanu gaismu.
16mm kino darbnīca bērniem un pieaugušajiem, vada Ieva Balode
25. septembrī plkst. 15.00 - 20:00
Darbnīcu vadīs biedrības Baltic Analog Lab dibinātāja Ieva Balode, kura darbnīcas dalībniekus iepazīstinās ar bezkameras filmu veidošanas mākslu uz 16 mm melnbaltās filmas materiāla. Apgūsim dažādus radošus veidus kā veidot abstraktas animētas filmu cilpas, strādājot gan gaismā ar melnbalto fotoķīmiju liekot uz filmas dažādus organiskus un neorganiskus materiālus, gan tumsā, gaismojot šo materiālu siluetus pie sarkanās gaismas.
Strādāsim ar abstraktas filmas ritma veidošanu, izmantojot attēlu arī kā skaņu celiņu, kurš tiks atskaņots ar analogā kino projektora optisko lampu. Katrs dalībnieks varēs izveidot savu filmas cilpu, kura tiks ielikta kino projektorā un projicēta turpat uz vietas izstādes zālē.
Līdzi var ņemt dažādas organiskas lietas – augus, ziedus, tējas, garšvielas, kā arī dažādu formu uzlīmes, skočus u.c.
BAL biedru īsfilmu seansi, kuratore Lāsma Bērtule
2. oktobrī un 9. oktobrī 18.00
Īsfilmu programmas tiks precizētas drīzumā.
Slaidu un skaņu performance "Es jūtos labi", Andris Fedotovs un Lāsma
Bērtule
19. oktobrī plkst. 19.00, 25 min
Performance radusies no divām piecdesmitajos gados veidotām, Medicīnas muzejā glabātām mācību filmām, kurās topošie ārsti tiek izglītoti anestēzijas un pārsiešanas mākslās. Performance sastāv no slaidu projekcijas, 16mm filmu projekcijas un skaņām.
Performance “ËRSH”, Teemu Kiiskilä un Andris Fedotovs
19. oktobrī plkst. 19.40, 30 min
Somu mākslinieks Teemu Kiiskilä projektu “ËRSH” iesāka veidot pirms vairākiem gadiem, dokumentējot dažādas vietas un notikumus ar parastu monofonisko magnetofonu.
2024. gada pavasarī Teemu apkopoja daudzās kasetes septiņās lentēs. Šīs četru celiņu kasetes ir bāze dzīvajai performancei, kur negaidītas un nejaušas skaņas no mākslinieka senajiem arhīviem beidzot satiekas, savienojumā ar ritmiskiem lo-fi bītiem un dīvainām sintezatora skaņām.
Performance ir meditatīvs ceļojums uz bezsamaņu, ievadot klausītāju jaunās pasaulēs. Katru reizi citādā, pazīstamā un savādā vienlaikus.
Vizuālā performances daļu izpildīs Baltic Analog Lab biedrs Andris Fedotovs.
Uz vietas radīta performance “Lightning in a jar”
27. oktobrī plkst. 19:00
Izstādi noslēgs performance ar improvizācijas elementiem. Tā pētīs to, kā gaisma kļūst redzama tikai saskarsmē ar fiziskiem priekšmetiem, bet pati par sevi ir neredzama, atbildot uz izstādes jautājumu - kā pierakstīt gaismu. Performance sastāvēs no analogajām projekcijām, mūzikas un tekstiem, kurus mākslinieki mēģinās savienot performances norises
laikā. Dalībnieki tiks precizēti drīzumā.
— — —
Ieejas cena pasākumos - EUR 4.00
Organizē Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas
Laikmetīgās mākslas telpa”, atbalsta Rīgas dome.